..aneb s úsměvem jde všechno líp! :-)

Den 8-9 Merida - Izamal, Uxmal

20.10.2019 21:28

Dny utikaji jako voda a priznam se bez muceni, ze po dni plnem zazitku se ne vzdy chce uplne vse sepisovat, ale abych dostal svemu slibu, zasilam dalsi cast.

Dalsi den v Meride jsem mel chut se podivat do mesta Izamal, cca hodinu autobusem od Meridy. Mestecku se nekdy prezdiva "Yellow city" - vsechny domy jsou natrene na zluto a primo uprostred mesta jsou volne pristupne mayske pyramidy. Co vic si prat :-)


Pia bylo pro a tak jsme se vydali na znamy terminal Noreste, koupili listky a zachvili uz vesele jeli smer Izamal. Vesele tak na pul - posledni dny bylo neskutecne vedro. Byt v Cechach tak urcite nikam nejdu, ale kdyz je clovek na cestach, tak co mu zbyva nez pokracovat v objevovani. 

Izamal bylo barevne malebne mestecko, do jiste miry (barevnosti) podobne Valladolidu, a pokud vam staci pouze zluta, mozna i lepsi. Ve meste jsme se vydali napred na sever, kde se rozprostirala jedna z nejvetsich pyramid na Yucatanu zasvecena bohu Slunce - Kinich Kakmo. (na obrazku je jen jeji vrcholova cast, uz nyni stojim na jedne z plosin desitky metru nad mestem)


Postupne jsme v parnem dusnu (neustale je tu vysoka vlhkost) a pod spalujicim sluncem zdolali posledni schody a stanuli na vrcholu. Mesto jsme meli pod nami jako na dlani a vsude kolem opet zelena husta dzungle bez nejmensi zmeny. Mesta jsou pouze ojedine ostruvky "neceho" uprostred zeleneho more. Nastesti na vrchu val trochu vitr, ale chybel sebemensi stin, a tak jsme se brzy bezeli schovat do stinu stromu a domu v ulickach. Nase vyprava nas zavedla pote k dalsi pyramide. 


Pyramida byla castecne porostla lesem, takze aspon nachvili jsme unikli spalujicimu slunci. Lezl jsem zrovna po nejakych kamenech a chtel jsem se podivat, jestli z okraje nebude vyhled na mesto - kdyz se primo prede mnou dal do pohybu poradne velky zivocich. Ocividne moc lidi na tuto trochu zapomenutou pyramidu nechodi a tak se stala domovem bezpoctu leguanu, kteri zde vyrostli do nebyvale velikosti. Leguan, ktereho jsem vyplasil, byl velikosti stredne velkeho psa. Aneb zapomente na male jesterky. I kdyz nebyl nejmensi, tak se pohyboval prekvapive rychle a brzy zmizel v podrostu. Vylezl jsem z principu opet na vrchol pyramidy, ale tentokrat toho moc videt nebylo a tak jsme ulickama zamirili na hlavni namesti. 


Vedro bylo zrdrcujici, nastesti jsme objevili obchod s elektrem, kde meli klimatizaci. Behem navstevy Izamalu jsme se tam bezeli schovat nejmene 3x, vzdy nachvili vychladnout a nabrat novy dech. 

Jednou z dominat Izamalu je primo v jeho stredu katolicky klaster. Conquistadori po dobyti Izamalu - jednoho z nejvetsich mayskych mest dane doby - meli zamer jasny, vnutit krestanstvi "barbarskym" Mayum. V Izamalu si proto vybrali primo ve stredu mesta nejvetsi pyramidu zasvecenou bohu veskereho stvoreni Itzamna (pravdepodobne nejvetsi pyramida na celem Yucatanu), zborili ji vrsek a na obrich zakladech vystaveli z rozborenych kamenu svuj klaster. Postup tak byl zcela stejny, jako pri sireni krestanstvi v Evrope. Mistni, kteri chodili na posvatne misto komunikovat s bohy, tak na nem nasli kostel/klaster/katedralu a prirozene tak zacali chodit do krestanskych staveb, kde jim mistni knezi postupne modifikovali zvyky a zpusob mysleni. 


V Izamalu jsme navstvili jeste jeden mensi pyramidovy komplex - Habuk, na pul zarostly - a pro neskutecne vedro jsme ukoncili vypravu pod vetrakem na autobusovem nadrazi.

Zpet v Meride jsem se s Piou rozloucil, miri dale do Belize a vydal se nocnimi ulicemi k hostelu. Bylo takove vedro, ze i zplodiny od aut byly viditelne a drzely se u zeme, takze v celem meste bylo nedychatelno. Vecer jsem zakoncil v hostelu vdecny za klimatizaci.

---

Dalsi den me cekal posledni cely den v Meride a po delsich chvilich vahani jsem se rozhodl navstivit chramovy komplex Uxmal (vyslovuje se Ušmal) cca 1,5h autobusem od Meridy. Cesta rychle utekla, kupodivu jsem v autobuse videl i dve dvojice bilych cestovatelu - a brzy jsem uz miril k hlavni brane do komplexu. 

V teto casti Yucatanu (Merida a okoli) se nachazi cenotes jiz vyjimecneji nez v okoli Valladolidu a vsechna mayska mesta v teto oblasti resila akutni problem pro udrzeni sve aglomerace - nedostatek vody. Vybudovali proto podzemni nadrze a cisterny, kde se voda shromazdovala a nasledne ji mohli pouzit pro pestovani plodin. Na nalezistich v teto oblasti je tak casto videt "dira" v zemi - ktera ukryva dumyslny system pro uchovavani vody. 


Krome diry v zemi :-) na zacatku naleziste nejvice uderi do oci obri "pyramida Carodeje" - jako jedina sveho typu s kulatymi okraji a krasnymi rytinami. Dle legendy ji pres noc postavil jako jednu ze svych zkousek trpaslik a stal se pote kralem Uxmalu. Bohuzel nebylo mozne na ni vstoupit, ale jednoznacne patri mezi dominantu celeho naleziste. Za ni se rozprostiral velky a bohaty chramovy komplex, ktery byl smerovan na astrologicke pohyby Venuse. V mayske mytologii se k ni vaze nototoricky znamy okridleny had Quetzalcoatl. O kus dal tradicni "ball game" - ritualni hriste pro hru s micem, kdy hraci mohou odrazet mic pouze boky nebo lokty (nikoliv rukama nebo nohou), a mic musel proletet skrze obruc. Zajimavost, Mayove a pred nimi Olmekove byli prvni narod na svete, ktery vynalezl "gumovy mic" - tedy takovy, ktery se odrazi. Jsou popsane pribehy, kdy Conquistadori v 16.stol naprosto fascinovane sledovali, jak se mic odrazi od zeme. 


Na nalezisti se rozkladal dale masivni kralovsky palac - sidlo tehdejsiho krale a opet tzv. Velka pyramida (v porovnani s pyramidou carodeje nicmene moc zajimava nebyla).

Cele naleziste je velmi dobre zachovale a neustale prochazi postupnym odlesnovanim a rekonstrukci. Na vsech stavbach jsou nadherne puuc fresky - primarne geometricke tvary.

Pri prozkoumavani naleziste jsem jako jiz tradicne v posledni dny balancoval na hrane upalu s uzehem a vzdy se jen nachvili odebral do prilehleho stinu popadnout dech. Bohuzel jsem v nem nebyl sam. Uxmal se naleza v hlubsi dzungli, ktera je uplne zamorena komary a i kdyz se mi doposud komari vyhybali, tady mi to lehce vratili i s uroky. 


Navecer jsme s mistnimi sedeli u hlavni silnice pred branou naleziste a cekali az se objevi nase zachrana - klimatizovany autobus zpet do mesta. Nakonec mel "pouze" 30min zpozdeni a brzy uz jsme jeli smer Merida.

Vecer jako jiz tradicne byl na jednom z mensich namesti koncert zive kapely a tentokrat i s charismatickym (dle reakci zenske casti publika) postarsim mexicanem, ktery pri pomalych plouzacich ziskal srdce nejedne zeny v publiku. :-)) Dalsi den jsem udelal presun dale na jih, do mesta Campeche.

ॐ Óm mani padmé húm © 2012 - 2020 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode