..aneb s úsměvem jde všechno líp! :-)

Zivot v ulicich Nepalu

16.04.2012 14:19

Zivot v ulicich Nepalu

Pridal jsem vam do fotogalerie i vsechna nejrozsirenejsi jidla a trochu poupravil clanek Stravovani v Nepalu. Vetsinou jsem ruzne vsuvky jiz delal v prubehu mych clanku napr. o mistni recyklaci odpadu spalovanim v ulicich brzy rano ci spasani kravami na brezich rek..atd. :-D Tento clanek budu asi prubezne upravovat jak mne napadne nejaka myslenka.

V  Nepalu vseobecne neni mnoho silnic, ty ktere jsou, jsou neustale v oblezeni nekoncicich proudu kamionu TATA a autousu prepravujici lidi i naklad po cele zemi. Ve mestech jsou vyasfaltovane opet jen hlavni silnice a zbytek je pouze udusana hlina. K preprave mistni pouzivaji hlavne motorky [tech je uplna zaplava vsude], prip. kola, jinak ale predevsim mistni autobusy

[mestske a primestske jsou vzdy male dodavky, kam se  "busmeni" [casto mladi kluci] snazi namackat co nejvetsi pocet lidi [klidne okolo 25]. Kazda ma svoji trasu, ale pruvodci se neustale koukaji a vyvolavaji do ulic, kam jedou a kdokoliv muze kdykoliv naskocit. 'Listek" se kupuje primo v dodavce, ze na nej pruvodci ukaze, ze ma zaplatit a rekne mu kolik. Casto tvori sehrany tym s ridicem, busman vzdy zapiska nebo zabusi na karoserii, kdyz je potreba zastavit ci kdy uz muze jet. Busman ma naprostou autoritu, i kdyz je to treba jen maly kluk. On rozhoduje, kam si kdo ma sednout, kde se lidi maji jeste vice namackat a kazdy ihned poslechne. Zaroven jsem videl, jak jeden starsi chlapik chtel zplatit min, ale  busman ho nenechal a uz zaplatil celou cenu. Jsou skutecnymi pany autobusu.]

nebo  tempa [jakesi trikolove dodavky, vejde se tam okolo 15 lidi], prip. vyjimecne taxi [to je ale drahe pro vsechny] nebo riksu [ty jsou predevsim okolo pamatek hlavne pro turisty, ale videl jsem uz kolikrat prevazet i mistni]

Na delsi vzdalenosti jsou bud "mistni autobusy" pestre barevne a naprosto vykodrcane a stavici opet vsude [mistni busmeni opet vyvolavaji v kazde vesnici a na kazdem rohu] nebo "tourist bus" [predevsim pro turisty, cena za listek je dvojnasobna]

V ulicich jsou jinak na kazdem rohu male obchody nabizejici bezne suroviny [velke supermarkety nemaji, vyjimecne je nekde k videni supermarket v nasem duchu, ale to je spise rarita]. Mistni vyuzivaji tyto male obchudky, okolo nichz vetsinou byvaji i poulicni prodavaci zeleniny [primo na zemi maji satek a na nem vse vystavene, /motorky jezdi par cm od zbozi/ nebo zavesene v kosich na kole a uz se prodava]. :-) V pripade potreby masa, jednotive casti mesta a ulic jsou urcene napr. pro ryby [proste hozene na stole]   nebo prubezne jsou i mensi reznici [maso je primo na stole, casto ho tam i primo porcuji, lednice ocividne nepotrebuji]. Stejne tak v jinych castech jsou zakouti, kde maji treba jen televize [ci zehlicky, obleceni atd]. Takze prasna cesta  a vedle toho vyskladana jedna televize za druhou :-))

Mistni jinak nakupuji obleceni v poulicnich stancich cinskeho obleceni [vyjimecne maji i nejaka obchodni centra, kde jsou vice obchody v nasem duchu, ale pro mistni jsou povetsinou drahe a spodek center tvori i tak opet bezna trznice]. Vse co je potreba od lekarny po nove gumy se zarizuje v malych kramcich v zapadlych  ulickach. :-) Obchudky ruzneho typu jsou doplnene poulicnimi prodavaci street food ci ovoce a zeleniny, vyvarovami momo ci smazenych indickych jidel, nebo malymi restauracemi pro mistni. Sem tam je k videni i neco jako indicke pekarstvi, ktere je tak na pul cukrarnou. :-)

Po ulicich a vsude se chodi zasadne vlevo, kdybyste sli vpravo, tak vas dav brzy semele..  :-D Jinak den zacina se svitanim okolo 6-7h, obchody a restaurace oteviraji okolo 9-10h zalezi na typu [prip i drive] a maji otevreno tak dlouho, dokud je svetlo [18h] ci chodi nejaci lide [muze byt az okolo 21-22h]. Kazdy den v tydnu ma jiny harmonogram, kdy neni el. proud a kdy opet je. Vetsina podniku ma proto pred vchodem  dieselove generatory. Zadne poulicni osvetleni neni, takze s noci je vsude tma jako v pytli, maximalne ozarena reflektory projizdejicich motorek.

Co se tyce smlouvani, tak se smlouva a vicero, ale predevsim v turistickych obchodech. Jinak jsou ceny jasne dane, jen je neznate. Pokud jste v turistickych oblastech jsou znacne premrstene a proto je mozne usmlouvat lepsi cenu napr. i v obchode s potravinami. Stejne tak kdyz si pujdete neco koupit [do tur. obchodu], vzdy se smlouva. Kdyz ale pojedete mistnim autobusem, cena je dana, stejne tak v lokalnim pekarstvi, potravinach ci restauraci. Za to u prodavacu poulicni zeleniny muzete kolikrat zkusit sve stesti. Casto zalezi, kde jste. Pokud jste v turisticke oblasti a jste turista vystreli cenu vysoko, pokud ale znate skutecnou cenu [pro mistni, vsude jinde ve meste], da se to na ni casto srazit.

Odpadky vsichni hazi vsude, zadne kose moc nejsou, jen v turistickych oblastech. Rozhodne bych netvrdil, ze hory odpakama zanesli turisti, mistni na tom maji mnohem vetsi podil. Pohazuji odpadky uplne prirozene kamkoliv a kdykoliv a nijak se nestaraji, co s nimi bude dale, ci jak si s nimi priroda poradi. Ve mestech v turistickych lokacich, kazde rano vyrazi skupina lidi, vse spalovat, ci nakladat na dodaky a vysypavat do reky o kus dal, takze vse vypada az podezrele ciste. Casto se o nasledou recyklaci staraji kravy. Jinde mistni vse bud opet spali nebo proste nekam zahodi.

 

Trochu jsem doupravil predchozi cast + pokracovani

 

Co se tyce obleceni, zeny nosi tradicni vysivane roby a vzdy dbaji na svuj vzhled. Saty se prodavaji uz usite v "cinskych trznicich" nebo, pokud si to mohou dovolit, existuje spousta zakazkovych obchodu, kde si zena vybere latky, vzor atd a usiji  saty na miru [tyto jsou jak obchody-krejcovstvi drahe tak i mensi cenove dostupnejsi]. Muzi oproti tomu jiz tradicni odev nosi velmi zridka, jedine co si ponechali a nosi predevsim muzi nad 40 let je tradicni barevna capka, topi. Jinak velmi radi nosi kosile a kalhoty a pokud si to muzou opet dovolit, vzhledove vypadaji dokonale. Samozrejme chudsi vrstvy maji totez obleceni, ale treba jiz osoupane a spinave atd.

Casto jsou na ulicich mensi deti, ktere zebraji o penize, nekdy maji znetvorene [usekane] nohy ci jine koncetiny a nekdy pouze se snazi privydelat. Nekolikrat jsem videl malou holku, ktera propiskou dela "tetovani" lidem na ruku nebo dela, ze vybira na postizene deti. Rikala, ze chce byt jednou doktorkou [ocividne pochazela z nizke kasty a chudych pomeru]. Stejne tak jsou k videni sadhuove [tzv "svati muzove"], hinduisti, kteri nemaji nic krome toho, co maji primo u sebe. Cely den se vetsinou jen povaluji, obcas huli travu a pote zebraji.

V Nepalu je docela problem ziskat poradnou praci, takze vetsinou ma rodina nejaky podnik a vse se toci okolo nej. Muze to byt vyvarovna momo, bistro, pekarstvi, guest house ci internetovou kavarnu, vsichni clenove rodiny pote automaticky pracuji tam. Casto i ridici autobusu a busmeni jsou jedna rodina, otec ridi a kluk vybira. Kdyz kluk vyroste mozna se stane take ridicem a cele se to dedi dale. Pokud mohou tak se mozna i proto snazi mladi nepalci oblekat co nejvic elegantne a usilovat tak o co nejlepsi praci, jedno jakou.

Bezne uz od puberty vetsina Nepalcu kouri, vetsinou jednu za druhou a nejaka vekova hranice nikoho moc netrapi.

Co jsem se bavil s klukama v Lumbini, tak jejich soukromy zivot zacina az pote, co dokonci skolu [stredni], zhruba ve 20letech. Teprve pote se mohou ozenit a poprve vzit za ruku ci polibit zenu. Do te doby to neni dovoleno, takze caste jsou klukovske party, jak se drzi za ruce nebo jsou zaveseni jeden do druheho. U nas bychom rekli jasni gayove, u nich je to jen bezny projev, nahrada, ze nemohou mit moc kamaradky opacneho pohlavi ci dokonce pritelkyni. Casto se me mladi kluci na cestach ptali, jestli uz jsem "married" a jak se mi libi nepalska devcata [moje odpoved, "ze nekoho mam u nas, tak se po nich moc nedivam, ale zaroven ze nejsem married" moc pochopena nebyla. V jejich myslich se to rovnalo, ze mohu hned byt s kymkoliv tady, proto jsem to pozdeji poupravil, ze brzy married budu a proto nikoho nehledam, to uz bylo pro ne trochu pochopitelnejsi :-D ]

 

Jak by vypadala moje inkarnace jako typickeho Nepalce?

Rozhodne bych nosil kosile, pokud mozno perfektne padnouci, jezdil bych na sve motorce, vecne veku se nekde venku poflakoval s mymi kamarady [samozrejme jen kluky] a pokud bych mohl, tak uz byl zenaty, jinak vecne snici az jednou budu. Pracoval bych uz od mala v rodinem podniku, at uz by to bylo cokoliv. Pote by dost zalezelo na me kaste, zda zustanu pouze u tohoto remesla, nebo mohu zkusit usilovat o vic, jedno o co. Muj zivot by byl pevne provazany s nabozenstvim [vetsinou hinduismem  s toleranci a uznavanim i buddhismu], rano a vecer bych vzdy uctil bohy na mistnich oltarcich ci chramcich a vzdy bych dbal, aby mi byli nakloneni [pri festivalu v Bhaktapuru nevahali primo na vozech zarezavat slepice ci dokonce i kozy]. Zil bych v nejake ulicce s udusanou hlinou, kupoval vse potrebne v kramcich okolo. Nestezoval bych si, misto toho bral vse s usmevem a proste takove jake je. ..a vecery bych travil s ostatnimi kluky na namesti ci na schodech chramu a popijel caj, kouril [ne vsichni kouri, jen vetsina, tohle bych asi preskocil] a u toho zpival do noci. :-)

 

Namaste Nepal!

ॐ Óm mani padmé húm © 2012 - 2020 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode